Naposledy zobrazené
Nájdete nás aj na                       FACEBOOKu
 
 
 
 

 

 

Kontaktujte  nás:

Magnólia JM, s.r.o.
tel.:  0904 983 869
www.zahrada-magnolia.sk

Stévia SEMO

Výrobca: SEMO
2.45
KS

Bielo kvitnúca svetlomilná tropická letnička, s preukázanými liečivými účinkami a vysokou sladivosťou (250 - 300 krát sladšia ako sacharóza), ktorú je možné pri správnom zimovaní udržovať ako trvalku, dorastá do 70 cm. Účinná látka glykosid je za tepla stály, nemení pH a nekvasí.

Použitie je rôznorodé:
- ako nekalorické sladidlo pre tekutiny aj pokrmy
- znižuje pálenie záhy
- zlepšuje trávenie
- používa sa aj ako ústna voda na výplachy alebo žuvanie listov - obmedzuje zápach z úst, pomáha v prevencii kazivosti zubov a paradentózy, keďže má antibakteriálny a protivírusový účinok
- pár kvapiek koncentrátu na vatičke na potieranie poštípaných miest, hojacich sa rán, akné alebo ekzémov - má ukľudňujúci a hojivý účinok
- znižuje únavu a únavový syndróm
- znižuje chuť na tabak a alkoholické nápoje
Pestovanie: rastlina je vhodná na pestovanie v nádobách na chránenom mieste. Znáša letnenie vonku, ale lepšie rastie v skleníku, fóliovníku, či na okne. Pri teplote pod 10 °C zastavuje svoj rast a pod 5 °C rastlina vädne. Zaštipovanie vrcholových výhonkov podporuje vetvenie a obrastanie. Výhonky je možné zbierať akonáhle dosiahnu veľkosť 40 - 50 cm a skrátime ich na cca 20 cm. Ďalší zber môže nasledovať o 2 - 3 mesiace, v závislosti na prírastkoch. Z jednej rastliny je možné získať až 0,5 kg sušeného materiálu. Na jeseň listy zožltnú a opadajú.
Prezimovanie: rastlinu zostrihneme po opadaní listov na 10 - 15 cm nad zemou a zimujeme vo vzdušnej miestnosti pri teplote 8 - 14 °C. Substrát by nemal úplne vyschnúť. Prezimujú iba korene. Rastlina pri prezimovaní vytvára v pôde veľa nových výhonov, preto je vhodné ju na jar presadiť do väčšej nádoby. Po vyrašení nových výhonov začneme prihnojovať.
Spracovanie: sušíme na vzdušnom suchom mieste, najlepšie je časti rastlín rozvešať a následne po dokonalom vysušení rozdrviť.
Spracovať rastlinu môžeme aj za čerstva na výluhy a extrakty (1 kvapka extraktu = 1 väčšia kocka cukru), ktorými prisladzujeme tekutiny a pokrmy (vhodné aj do cesta), alebo je možné najemno rozdrvené lístky bez stoniek priamo pridávať do tekutín a pokrmov narezané na menšie kúsky.

Obsah: 12 semien


Odporúčame zakúpiť spolu s tovarom